Asinara / Taliansko, 3. – 14. septembra 2022
V septembri sme sa s Jankou pridali k českej skupine pod vedením Martina Zajaca na tréningovom kurze na talianskom ostrove Asinara. Cesta bola trošku komplikovaná, nakoľko sme šli autom z Košíc do Prahy, odkiaľ sme leteli na Sardíniu do Olbie. Z Olbie sme sa mikrobusmi presunuli do Porto Tores, kde sme sa po ubytovaní v hoteli išli okúpať na pláž a na večeru. Pri večeri sa ku nám pripojil aj slovenský freediver Tomáš s manželkou a deťmi. Nasledujúci deň ráno sme sa trajektom konečne preplavili na ostrov Asinara.
Ostrov Asinara sa nachádza na sever od Sardínie. Má úzky, pretiahnutý tvar s veľmi členitým hornatým pobrežím s krásnymi plážami. Celý ostrov je od roku 1997 vyhlásený za národný park, pričom pod ochranu patrí aj ďalších 10 tisíc hektárov okolitého mora. Ostrov je vlastne neobývaný, pričom ubytovať sa je možné iba v dedinke Cala d’Oliva, kde sa nachádza jeden hotel – cca 8 izieb a jeden hostel s podobnou kapacitou. Kedže ubytovanie je veľmi obmedzené a turisti navštevujú ostrov hlavne počas výkendov – na cyklistické výlety – je na ostrove úžasný pokoj a pohoda.
Častejšie ako turistu na ostrove stretnete malé divé prasiatko, alebo divé kozy. Určite nie je možné si urobiť aj krátku prechádzku bez toho aby ste stretli niekoľko divých somárov, ktoré sa túlajú po celom ostrove a niekedy aj v reštaurácii hotela.
Rovnako pokojne a v úžasnej pohode prebiehal aj samotný training camp. Kvalita bola samozrejme garantovaná tým, že camp bol pod vedením Martina Zajaca, ktorý sa svojim študentom plne venuje od rána až do neskorej noci. Naozaj nepoznám nikoho iného, kto by mal toľko energie a dával toľko úsilia do toho, aby vyhovel všetkým svojim študentom a aby im za ten obmedzený čas, ktorý s ním strávia odovzdal čo najviac vedomostí a naučil ich bezpečne potápať
Nakoľko more okolo Asinary je pomerne plytké, na samotné potápanie nás každý deň veľmi milí freedivery z diving centra vyviezli dvoma veľkými nafukovacími člnami, a vyviazali nám bojky a spustili laná, podľa nami požadovanej hĺbky a počas celého potápania nám robili safety. Našou úlohou bolo iba potápať a snažiť sa splniť úlohy, ktoré nám Martin zadával. Na začiatku to boli pohodové ponory a natahovanie divetimov, tréning zanorenia, techniky kopu pri CWT a priťahovania sa na lane pri FIM. Neskôr ponory s tréningom m-charge a n-charge najprv na hladine a potom stále hlbšie, alebo aj FRC ponory – v pasívnom výdychu simulujúce hlboké ponory atď. Martin si s každým samostatne podľa jeho schopností a cieľov dohodol čo má na tréningu robiť a počas samotných ponorov sa pri každom niekoľko krát zastavil.
Samotné vyhodnotenie a naplánovanie ďalšieho tréningu prebehlo po obede, alebo po večeri, podľa toho ako to program dovolil. Ak sme nepotápali, mali sme suché tréningy, hlavne na vyrovnávanie tlaku s otoventom a eq-toolom, takisto na plánovanie a techniku samotného ponoru a mentálny tréning.
Náš výlet na Asinaru nebol len o trénovaní freedivingu, ale aj o šnorchlovaní v krásnom živom stredozemnom mori. Užili sme si krásne kanice, niektorí videli aj barakudy a primo v prístave pred diving centrom sme sa mohli pohrať s chobotnicou. Jeden deň po doobednajších statikách na pláži sme si urobili výlet na najvyšší vrch ostrova Punta della Scomunica 406m. Výlet mal asi 12,5km trval asi 3,5h. počas výletu sme si pozreli časť starej väznice, starú spustnutú farmu aj ešte sčasti udržiavaný kláštor benediktínov. Najlepší zážitkom bol ale výhľad z najvyššieho vrchu ostrova, kde sme si všetci povedali, že ten výšľap stál za tú námahu.
Čo sa týka freedivingu, tréning camp bol rovnako skvelý ako stále keď ho vedie Martin. Každý z nás sa niečo nové naučil, zlepšil to čo vedel a urobil si nejaké nové osobné rekordy. Ale hlavne sme 10 dní strávili v spoločnosti skvelých ľudí pri freedivingu, ktorý máme radi a na neuveriteľnom ostrove.
Ako som písal ostrov Asinara je skoro opustený a turistov je tu ako šafránu, má zátoky s krásnymi pieskovými plážami, zrúcaninami starej opustenej väznice, ktoré vás prinútia sa zamyslieť, ale aj s volne žijúcimi zvieratami, peknou prírodou a živím stredozemným morom. Každému odporúčam, tento strov aspoň raz navštíviť, pretože je to naozaj zážitok na ktorý nezabudnete.
Napísali: Ján Haščák & Jana Lafková, 25. septembra 2022
Viac foto v galérii