Y-40, Taliansko – február 2022

Po peknej klubovej akcii v júni 2021 v Poľskom Deepspote, sme sa s Jankou rozhodli, že vyskúšame aj známy potápačský bazén Y-40 v Taliansku. Takže, keď vo februári 2022 urobil Martin Zajac tréningovú akciu v tomto bazéne, veľmi radi sme sa pridali. Bazén v Y-40, je v meste Montegrotto Terme pri Padove. Je hlboký 42m s veľmi príjemným zázemím, reštauráciou a potápačským obchodom.

Cesta autom z Košíc nám trvala cca 10 hodín. Okolo obeda sme dorazili na miesto a ubytovali sa v peknom hoteli, ktorý je asi 50m od samotného bazéna. Neskôr po obede dorazila aj česká časť účastníkov a večer sme už mali prvý vstup do bazéna. Prvé ponory mali byť o relaxácii, čo najjemnejšom vyrovnávaní a pomalom naťahovaní času ponoru. Martin nás všetkých upozornil, aby sme potápali opatrne, nakoľko termálna voda v bazéne má cca 32-34°C a sme všetci unavení po dlhej ceste. Taktiež nám povedal, že ak budeme mať blackout, tak nám už nedovolia ďalej potápať.

Ja som to s hlbokou relaxáciou trochu prehnal a pri ponore, keď sme robili statiky v 12m, som bol pri vynorení tak “hlboko relaxovaný”, že som na hladine dostal ľahký blackout. Našťastie na mňa Janka ako správny buddy dávala dobrý pozor, dostala ma k okraju bazéna, kde ma s Maťkom rozdýchali. Našťastie to nebolo veľmi dramatické a okrem Janky a Maťka si to nikto nevšimol a mohol som opatrne potápať ďalej. Veľká veľká vďaka Janke a Maťkovi.

Počas ďalších 2 dní, sme mali ďalšie 4 vstupy a snažili sa plniť tréningové pokyny. Našťastie už bez blacout-ových komplikácií. Martin nám pred každým vstupom do bazénu vysvetlil čo a akým spôsobom máme trénovať. Keďže sme neboli všetci na rovnakej úrovni, tak nám úlohy upravoval individuálne podľa schopností každého z nás. Po každom potápaní s nami prebral ako sa nám darilo a čo si všimol, keď nás v bazéne pozoroval. My sme mu povedali ako sme sa pri plnení úloh cítili a ako sa nám podľa nás potápalo. Následne sa s každým z nás dohodol, ako máme pokračovať pri ďalšom tréningu. Keďže do Y-40 chodia potápači trénovať hĺbkové ponory, tak aj čas medzi tréningami sme vypĺňali suchým tréningom vyrovnávania s otoventom a eq-toolom. Samozrejme sme sa venovali aj mentálnemu tréningu a relaxácii.

Večere sme trávili v miestnych reštauráciách, kde sme si vo výbornej spoločnosti naplno vychutnali skvelú taliansku kuchyňu. Milí ľudia, ktorí majú freediving rovnako radi ako my, krásny bazén s úžasne teplou termálnou vodou, pekný hotel a talianske jedlo = skvelá akcia a veľmi pekný zážitok, na ktorý budeme radi spomínať. Cestou domov sme sa zhodli, že do Y-40 sa veľmi radi vrátime.

Ján Haščák

Viac foto v galérii