Y-40, Taliansko – január 2023

Po roku sme sa s Jankou znovu vrátili do Y-40, ale teraz sa ku nám pridal aj Riško a chýbal nám Miňo, ktorý nanešťastie tesne pred odchodom ochorel. Cesta do Talianska nám trvala skoro 12 hodín, pretože sme v Alpách chytili snehovú fujavicu a viac ako 1/3 cesty nám husto snežilo. Ale po príchode do hotela, ktorý je priamo pri bazéne Y-40 už bolo počasie tak príjemné, že sme popoludnie strávili plávaním vo vonkajšom bazéne (samozrejme vďaka termálnej vode), posedávaním vo vonkajších vírivkách, a nakoniec v hotelovej saune. Keď sme si po dlhej ceste dostatočne oddýchli, dorazili aj ďalší freediveri – kamaráti z Čiech.

Aj na tejto akcii sme sa zverili do rúk Martina Zajaca a jeho šikovnej dcéry Jindřišky. Aby nás všetkých zvládli, pomáhal im aj Honza Pohořelý a Veronika Šťedrová. Po našich minulých skúsenostiach s týmto tímom sme ani na chvíľu nepochybovali, že sa o nás postarajú rovnako skvelo ako vždy. Nesklamali!

Hneď večer sme mali prvý vstup do bazéna a potom 3 dni ďalších 5 vstupov. Martin a Jindřiška nám pripravili tréningový program, ktorý upravili podľa úrovne jednotlivých freediverov. Počas prvých ponorov sme sa rozpotápali a relaxovali. V ďalších vstupoch sme už trénovali to, čo každý z nás potreboval, aby si posunul svoje limity na hĺbkach.      V čase, keď sme neboli v bazéne, sme sa venovali teórii, suchým tréningom techniky vyrovnávania, nacvičovali ako urobiť plný m-charge a neobišli sme ani mentálny tréning a vizualizácie. Pred každým vstupom do bazénu nám Martin každému jednotlivo povedal čo máme trénovať, akým spôsobom, a po potápaní sme pri debreefingu prebrali, ako nám to išlo.

Ja som si počas týchto tréningov nacvičoval plný m a n-charge a posúval to do čo najväčšej hĺbky.  Potom som trénoval ponory s neúplným m-chargom, s m-chargom v malej hĺbke, prípadne na hladine alebo ponory v pasívnom výdychu. Pri týchto ponoroch je skvelé natrénovať sekvenčné aj kontinuálne vyrovnávanie s čo najmenším tlakom a s čo najhlbšou relaxáciou. Podmienky v Y-40 sú na takýto tréning úplne geniálne. Bazén má sladkú termálnu vodu o teplote cca 32C, takže sa potápa iba v plavkách, nie sú tu žiadne vlny, pevné laná, proste paráda. Potápača nič nevyrušuje, a môže sa ponoriť do seba a snažiť sa, aby tréning a samotné ponory prebehli presne tak, ako si to vizualizoval.

Y-40 je výborné miesto na tréning potápania do hĺbky, je tu dobré zázemie, pekná reštaurácia, obchod pre potápačov, hotel iba cez parkovisko (cca 50m), veľmi milí ľudia a v Taliansku samozrejme skvelá kuchyňa. Boli sme tu druhý krát a určite sa sem veľmi radi znovu vrátime.

Ján Haščák

Viac foto v galérii